Czym jest uzależnienie od zakupów?

Uzależnienie od zakupów występuje wtedy, gdy zakupy stają się koniecznością i nie są już rozrywką, czy sposobem na zaspokojenie potrzeby. W większości przypadków dotyczy to produktów zbędnych, lub związanych z modą. Znana również jako kompulsywne zakupy lub oniomania, jest to uzależnienie, które powoduje, że osoba kupuje dla samego kupowania, nie będąc w stanie kontrolować impulsów.

Zaburzenia te mogą się pogłębiać, jeśli nie są odpowiednio leczone. Osoby cierpiące z powodu tego uzależnienia mogą odczuwać niepokój, brak kontroli lub poczucie winy. Uzależnienie od zakupów może prowadzić do problemów rodzinnych, w związku lub w pracy, a także do zadłużenia, kłamstwa lub kradzieży, z powodu niekontrolowanej chęci posiadania danej rzeczy.

Objawy uzależnienia od zakupów

Osoby uzależnione od zakupów są zazwyczaj we wczesnej dorosłości, mniej więcej między 18 a 30 rokiem życia. Mają tendencję do wydawania dużych sum pieniędzy na zakupy, w niektórych przypadkach popadają w długi.

Niektóre z powszechnych objawów osób cierpiących z powodu uzależnienia od zakupów to:

  • Poczucie winy
  • Niska samoocena
  • Wysoka satysfakcja z zakupów
  • Trudności z umiejętnościami społecznymi
  • Dwubiegunowość
  • Niepokój, depresja lub uczucie pustki, gdy nie kupują
  • Ciągła frustracja

Jakie są przyczyny uzależnienia od zakupów?

Zakupy przez internet przyczyniły się do wzrostu liczby przypadków uzależnienia od zakupów. Poniżej przedstawiamy główne przyczyny uzależnień:

Obsesja na punkcie wyglądu fizycznego: sieci społecznościowe zmienił sposób, w jaki postrzegamy wygląd fizyczny. Może to prowadzić do uzależnienia od kupowania nowych produktów.

Niskie poczucie własnej wartości: jest to podstawa wielu cierpień. Może to powodować, że dana osoba szuka akceptacji w grupie przyjaciół, starając się stworzyć określony wizerunek.

Pokrycie braków lub wewnętrznych pustek: dzięki rutynie robienia zakupów osoba może poczuć, że ma kontrolę nad tym aspektem swojego życia. Wykorzystują zajęcie, aby odwrócić swoją uwagę od kwestii, która może być dla nich ważniejsza. Innymi słowy, za uzależnieniem może kryć się osobiste cierpienie.

Złe wychowanie: jeśli człowiek dorastał w sytuacji, w której jego zachcianki były natychmiast zaspokajane, przyswaja sobie ten model świata, w którym pragnienia nie są odkładane na później.

Zapewne zastanawiasz się, jak sobie poradzić z uzależnieniem od zakupów. Wszystkie niezbędne porady dostępne są pod tym linkiem.