Jak zoptymalizować swój czas?

Czy czujesz, że nie masz na nic czasu? Czy masz wrażenie, że pod koniec dnia nie zrobiłeś nic ważnego? Czy chciałbyś mieć więcej czasu?

Przykro mi… Nie możesz mieć więcej czasu. Rzeczywistość jest taka, że wszyscy mamy te same 24 godziny na dobę i to od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz. Postrzeganie czasu jest subiektywne, w rzeczywistości Grecy mieli dwa słowa na określenie czasu, Chronos i Kairos. Rozumiejąc Chronos jako czas chronologiczny, a Kairos jako percepcję czasu, którą mamy. Więc jeśli robimy w życiu coś fajnego, czas leci, ale jeśli utkniemy w stagnacji, to trwa to wieczność.

Dobra wiadomość jest że ty możesz także uczyć się jak organizować twój czas, i najlepszy sposób robić to jest przez włączenie przyzwyczajeń w twój życiu, które pozwolą zarządzać twoim czasem w najlepszy sposób. To są jedne z najlepszych nawyków, które wdrożyłem w swoim codziennym życiu i które pozwoliły polepszyć wszystkie dziedziny mojego życia.

Ustal priorytety

Uszereguj zadania na swojej liście w kolejności priorytetów lub ważności, pamiętając o terminie ich wykonania (termin odebrania garnituru z pralni chemicznej lub oddania raportu). Uwzględnienie ich w kalendarzu pozwoli Ci zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i nie zostawiać wszystkiego na dzień przed wydarzeniem.

Lista rzeczy do zrobienia

Twórz listy rzeczy, które chcesz zrobić: książki do przeczytania, filmy, listy zakupów, restauracje, miejsca do odwiedzenia… Kiedy ktoś poleci Ci książkę, wpisz ją na swoją listę, w ten sposób, kiedy będziesz chciał ją kupić, nie będziesz musiał tracić czasu na zastanawianie się, którą wybrać, możesz po prostu sprawdzić swoją listę.

Szanuj swój czas i mów NIE.

Czy używasz „nie mam czasu” jako wymówki, żeby nie chodzić na imprezy lub nie robić rzeczy, których nie lubisz? Wielu ludzi mówi „tak” i boi się odmówić tego, o co są proszeni, z obawy przed tym, co ludzie pomyślą. Ty decydujesz, w co inwestujesz swój czas. Musisz poprawić swoją asertywność, nie chodzi o to, żeby nie pomagać innym, ale żeby nie marnować czasu na niepotrzebne spotkania, ludzi, którzy nie wnoszą wkładu, kursy, które nie są interesujące, czy zadania, które odciągają Cię od celu. Jeśli jest to coś, co leży w zakresie Twoich kompetencji lub co Cię interesuje, powiedz TAK.