Sztuczki na poprawę wydolności finansowej

„Pieniądze są trudne do zdobycia, ale szybko się rozchodzą, jeśli nie kontrolujemy naszych wydatków. A wszystko w tym życiu kosztuje: jeśli chcemy iść na siłownię, na kolację z przyjaciółmi, na weekend na plaży z naszym partnerem… łatwo jest dotrzeć do końca miesiąca i zdać sobie sprawę, że w tym miesiącu wydaliśmy więcej niż powinniśmy. Wielokrotnie na niepotrzebne rzeczy.

Jeśli od dawna myślisz o tym, że chciałbyś mieć bezpieczną poduszkę finansową, ale nigdy się do tego skutecznie nie zabierasz, oto lista wskazówek i trików, które pomogą Ci to osiągnąć.

1. Uważaj, gdzie trzymasz swoje pieniądze

Być może masz swój sprawdzony bank od wielu lat i czujesz się w nim komfortowo, ale jest wiele banków, które naliczają bardzo drogie, a czasem bardzo drogie opłaty i odsetki. Zainteresuj się tematem i przyjrzyj się innym bankom, aby zobaczyć, czy są lepsze opcje oszczędzania pieniędzy.

2. Odkładaj co miesiąc stałą kwotę (nawet jeśli jest to niewielka kwota).

Kiedy już zdecydujesz, że chcesz oszczędzać pieniądze, musisz przejść od myśli do działania, czyli zacząć oszczędzać. Możesz być w stanie zaoszczędzić, jeśli odłożysz trochę pieniędzy każdego miesiąca, nawet jeśli jest to niewielka kwota, i jeśli zaplanujesz swoje wydatki na regularnej podstawie z wyprzedzeniem.

3. Nie używaj karty kredytowej

Karta może być przydatnym narzędziem, jeśli chodzi o zakupy, ale może też spowodować, że będziemy mieli nierealistyczne wyobrażenie o pieniądzach, które mamy i wydajemy. Lepiej jest wyjść z domu z wystarczającą ilością pieniędzy, niż przesadzić z wydatkami kartą.

4. Zastanów się, na co wydajesz

Nie kupuj dla samego kupowania, ale kupuj rzeczy, które są przydatne. Dobrze jest kupować buty, ale używaj ich i nie kupuj ich dla kaprysu. Możesz wydać dużo pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Przy okazji, jeśli to możliwe, unikaj chodzenia na zakupy głodnym, ponieważ wtedy wydajemy więcej i nieprzemyślnie.

5. Poczekaj z podjęciem decyzji

Dobrą strategią na uniknięcie kupowania niepotrzebnych rzeczy jest czekanie z podjęciem decyzji, czyli myślenie z chłodną głową. Przeanalizuj wady i zalety swojego zakupu, nie daj się ponieść estetycznemu opakowaniu produktów (reklamy telewizyjne, kampanie marketingowe, ulica itp.).”