Co warto wiedzieć zanim założysz firmę?

Założenie własnej firmy to duże wydarzenie w życiu młodego przedsiębiorcy lub początkującego przedsiębiorcy. Na pewno wiąże się z wieloma formalnościami, które musimy wypełnić na tym polu. Własny biznes to świetna decyzja, ale są informacje, które powinieneś wiedzieć zanim założysz firmę. Jeśli jesteś na etapie zakładania własnej działalności, to musisz wiedzieć, że należy wybrać odpowiednią formę prawną działalności.

1. Formy opodatkowania firmy

Jest do wyboru kilka form prawnych prowadzenia własnej działalności:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka partnerska,
  • spółka jawna,
  • spółka cywilna,
  • spółka akcyjna,
  • spółka komandytowa,
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Najbardziej popularną formą działalności jest zarazem najprostsza forma, a więc jednoosobowa działalność gospodarcza. Popularna jest także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli masz problem z wyborem formy prawnej firmy, to na stronie www.nafirme.pl znajdziesz wiele przydatnych artykułów w tym temacie.

2. Konto bankowe

Nie musimy zakładać konta bankowego na przedsiębiorcę, ale jak najbardziej musimy wskazać rachunek bankowy.

3. Własna pieczątka

Nie ma odpowiedniego przepisu, który mówi o posiadaniu pieczątki, ale z reguły jest potrzebna do wystawiania faktur jeśli prowadzimy biznes stacjonarny.

4. Rejestracja firmy

Jest przepis, który umożliwia nierejestrowanie firmy, ale dotyczy się to w przypadku, gdy nasz przychód nie przekracza 50% wynagrodzenia minimalnego. Pamiętaj, że przychód to obrót a nie zyski. Zwróć uwagę na to, bo może ciebie to dyskwalifikować.

5. Księgowość

Możesz prowadzić własną księgowość osobiście lub zlecić to profesjonalnej księgowej. Najlepszą i najbardziej odpowiedzialną decyzją jest po prostu oddlegowanie tych obowiązków księgowej lub przekazanie dokumentów do biura rachunkowego. Pamiętaj, że zlecenie dokumentów do biura rachunkowego to dodatkowy koszt. Księgowa dla jednoosobowej działalności jest znacznie tańsza niż biuro, a koszt miesięczny za prowadzenie naszej księgowości u księgowej to koszt około 100 złotych.

6. Nazwa firmy

Firma nie musi zawierać ogólnej nazwy, równie dobrze możesz operować na pieczątkach własnym imieniem i nazwiskiem. Jeśli zdecydujesz się na nazwę firmy, to powinna być krótka tak, aby wszyscy mogli ją kojarzyć z tobą.

Więc jak już wszystko wiesz, to teraz możesz działać z własną działalnością. Pamiętaj, że założenie firmy jednoosobowej nic nie kosztuje, natomiast rejestracja dla tak zwanych Vatowców to wstępny koszt wynoszący około 170 złotych. Dodatkowe koszta, które mogą cię spotkać po drodze do pieczątka, ewentualna kasa fiskalna, księgowa i miejsce na biuro, które również nie jest wymagane, bo jak wiadomo obecnie możesz prowadzić własną firmę we własnym mieszkaniu.